Altepe: 'Bursa fırsatlarla dolu bir şehir'

Altepe: 'Bursa fırsatlarla dolu bir şehir'
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde TÜYAP Bursa işbirliğiyle kapılarını açan ‘IRES Bursa Gayrimenkul Fuarı’ ve ‘İnşaat 2016 Fuarı’na gelen Körfez ülkelerinin yatırımcılarına BTSO’nun Kirazlıyayla Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri tanıtıldı.

Türkiye’nin önemli üretim merkezlerinden olan Bursa’ya Körfez ülkelerinden gelen yatırımcıların ilgisi her geçen dönem artıyor. IRES Bursa Gayrimenkul ve İnşaat 2016 fuarları kapsamında Bursa’ya gelen ve önemli ticari bağlantılar kuran yabancı yatırımcılar, BTSO ev sahipliğinde Altıparmak Temsilcilik Binası’nda düzenlenen toplantıda buluştu. Toplantıya, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Brezilya İstanbul Başkonsolosu Paulo Franço, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan, Ajman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Mohammed Ali Al Janahi, Polonya Fahri Konsolosu Fatma Durmaz, Polonya Büyükelçiliği yetkilileri, Brezilya Fahri Konsolosu Silvya Benbassat, Ajman TSO üyeleri, Körfez ülkeleri ve Azerbaycan’dan iş dünyası temsilcileri katıldı.

YABANCI YATIRIMCILARIN GÖZDESİ BURSA
Programda konuşan Başkan Burkay, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul fuarı olan IRES Bursa Gayrimenkul Fuarı ve Bursa İnşaat Fuarı’nın Türkiye ekonomisine büyük katkılar sunduğunu söyledi. Bursa’nın Türkiye’de yabancı yatırımcılara en fazla gayrimenkul satan 3. kent olduğunu belirten Başkan Burkay, bu fuara gelen yabancı alım heyetlerinin Bursa’da önemli işbirliklerine imza attığını söyledi. Gayrimenkul Fuarı sayesinde yaklaşık 6 milyar dolara yakın projenin satışa sunulduğunu ifade eden Burkay, fuarda 1 milyar dolara yakın bir satışın gerçekleştirilmesini hedeflediklerini belirtti.

FUARI İLK GÜN 10 BİN 500 KİŞİ ZİYARET ETTİ
Başkan Burkay, geçen sene ilk gün 7 bin kişinin ziyaret ettiği fuarı bu yıl ilk gününde 10 bin 460 kişinin gezdiğini ifade etti. İbrahim Burkay, “Bu fuarlarımız Türkiye’de inşaat ve gayrimenkul sektörüne büyük katkı sağladı. İlk günkü ziyaretçi rakamları da bunu gösteriyor. Körfez ülkelerinin Bursa’ya özel bir ilgisi var. Bursa ve Körfez ülkeler arasındaki gelişen ticari işbirlikleri, iş hacmini geliştirerek, her alanda ilişkilerimizi güçlendirecek. Fuarın ilk gününde de Körfez ülkelerinden gelen yatırımcıların 150’den fazla konut satın alması bunun en güzel örneklerinden biri oldu. Yeni işbirliklerinin ve yatırımların sürmesini arzu ediyoruz” dedi.“İŞBİRLİKLERİMİZ ARTARAK SÜRECEK”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Türkiye’nin lokomotif şehri olan Bursa’nın her alanda üretim kenti olduğunu söyledi. 3 milyonluk nüfusa sahip olan kentin son 50 yılda 20 kat büyüdüğüne dikkat çeken Altepe, “Bursa’mızın her alanda önemli birikimi var. Sahili, Uludağ’ı tarihi ve kültürel yapısı ile herkesin hayran kaldığı bir şehir. BTSO, üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla ortak çalışmalar yapıyor, örnek adımlar atıyoruz” dedi. Son birkaç yılda kentte yerli üretimin ivme kazandığını belirten Recep Altepe “Sanayi alt yapısı güçlü olan kentimizde çok önemli projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Kendi tramvayımızı ve metromuzu üretmeye başladık. Yakında kentimizde uçak fabrikamız da kurulacak. Bursa fırsatlarla dolu bir şehir. Termal ve turizm konusunda da çok önemli bir potansiyel taşıyoruz. İşbirliklerimiz bundan sonra da artarak devam edeceğine inanıyorum” dedi.

“FUARLAR İŞBİRLİĞİMİZİ ARTIRACAK”
Ajman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Mohammed Ali Al Janahi, Bursa’nın tarihini ve turizmini yakından tanıdıklarını belirterek, “Bursa’nın Türkiye’nin en büyük ihracatçı şehirlerinden biri olduğunu da öğrendik. Biz de Ajman Emirliği olarak ülkemizde en önemli ikinci üretim bölgesiyiz. Bursa ile aynı konumdayız. Bursa ve Ajman arasındaki ekonomik işbirliğini daha da güçlendirmek istiyoruz. BTSO öncülüğünde kurulan IRES Bursa Gayrimenkul Fuarı ve İnşaat Fuarı bizler adına mükemmel bir organizasyon oldu. Bursalı firmalarla önemli işbirliklerine imza attık. Ajman ve Bursa arasındaki ticari ilişkilerin artması noktasında bundan sonra daha güzel adımlar atılacağına inanıyorum” diye konuştu.

BURSA’NIN PROJELERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kentin sağlık turizmi konusundaki potansiyelini anlattığı bir sunum gerçekleştirdi. Y. Mimar Hasan Sözüneri de BTSO öncülüğünde Bursa’ya kurulması planlanan Uludağ Kirazlıyayla Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Projesi’ hakkında bilgiler verdi.
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER